28. 2. 2024
Ve kterých oblastech světa je hladomor?
Přibližně 75 % všech hladovějících lidí žije ve venkovských oblastech. Světový index hladu (WHI) zaznamenává a sleduje situaci v oblasti hladu na regionální, národní a celosvětové úrovni. V některých zemích však není dostatek údajů, aby tam bylo možné WHI vypočítat. Na základě existujících údajů WHI 2021 vypočítal, že nejhorší skóre hladu podle WHI mají jižní Asie a subsaharská Afrika.
Podle WHI 2022 bylo v posledních letech v řešení problému hladu celosvětově dosaženo jen malého pokroku – ve skutečnosti se situace v mnoha zemích a regionech zhoršila. Podle zprávy má 44 zemí vážnou nebo velmi vážnou situaci v oblasti hladu. Panují obavy, že jakmile bude k dispozici více údajů, spadne do kategorie vážného hladu nejméně jedna země, ne-li více.
Podle Světového potravinového programu WFP se počet zemí, kde lidé trpí hladem, za dva roky od začátku COVID pandemie téměř zdvojnásobil. Odborníci varují, že hrozí nejhorší humanitární krize od konce druhé světové války.
Jaké jsou příčiny hladu ve světě?
Rozšíření hladu ve světě lze přičíst několika faktorům, mezi které patří:
- přírodní katastrofy
- extrémy počasí
- plýtvání potravinami v průmyslových zemích
- chudoba
- války a ozbrojené konflikty
- globální nerovnost v oblasti potravin
- pandemie
- klimatická krize
- spotřeba živočišných produktů.
Poslední čtyři problémy jsou podporovány živočišným průmyslem.
Jak souvisí změna klimatu s hladem ve světě?
Klimatická krize ohrožuje naši produkci potravin
Podle prognóz bude muset do roku 2050 kvůli klimatické krizi opustit své domovy 216 milionů až 1,2 miliardy lidí. Extrémy počasí představují akutní hrozbu pro obyvatele pobřežních oblastí. Patří mezi ně například záplavy v důsledku přívalových srážek nebo zvyšování hladiny moří v důsledku dosažení kritických bodů, které klimatická krize ještě zhoršuje. Tyto extrémní povětrnostní situace vedou také ke zničení orné půdy a výnosů plodin.
Dlouhotrvající sucha a vlny veder naopak vedou k nedostatku vody, lesním požárům a neúrodě. Postižené regiony se tak stávají neobyvatelnými i pro lidi. I v České republice se již v posledních letech jasně projevily důsledky vln veder, nedostatku srážek a neúrody.
Klimatická krize vede k vyšším cenám potravin
V důsledku těchto klimatických jevů je pěstování potravin stále obtížnější. To vede ke zvyšování cen potravin a dále prohlubuje potravinový problém. To má následně dramatický dopad na životní prostředí a živobytí mnoha lidí, jejichž jediným východiskem je útěk. Pro ty, kteří nemají finanční prostředky na to, aby se obrátili zády k nepříznivým životním podmínkám, nebo kteří nejsou fyzicky schopni uprchnout kvůli věku či nemoci, představuje klimatická krize obzvláště tíživou situaci.
Klimatická krize prohlubuje rozdíly mezi bohatými a chudými
Podle studie z roku 2019 je nyní rozdíl mezi chudšími a bohatšími zeměmi zhruba o čtvrtinu větší, než by byl bez globálního oteplování způsobeného člověkem. Hlavními viníky globální klimatické krize jsou velké průmyslové země, které produkují většinu emisí poškozujících klima. Nicméně nezúčastněné země pociťují klimatické důsledky nejvíce, většinou jako doplněk k již převládajícím stresům.
V roce 2022 zemřelo v Somálsku v důsledku sucha způsobeného klimatickou krizí odhadem 43 000 lidí – přibližně polovinu z nich tvořily děti mladší pěti let. Podle prognózy OSN zemře v první polovině roku 2023 v Somálsku v důsledku sucha 135 lidí denně hlady. Zároveň však Somálsko představuje méně než 0,01 % celosvětových emisí CO2.
Živočišná výroba – a tedy spotřeba živočišných produktů – je jednou z hlavních příčin největších ekologických problémů současnosti. Zemědělský chov zvířat celosvětově vypouští více emisí skleníkových plynů než celé odvětví dopravy. Jen pět největších masných a mlékárenských společností produkuje více emisí CO2 než nadnárodní ropné společnosti.
Zdroj: https://www.peta.de/veganleben/welthunger/?utm_source=PETA%20DE::E-Mail&utm_medium=E-News&utm_campaign=0623::veg::PETA%20DE::E-Mail::June::::peta%20e-news&supporter.appealCode=I23FEA001&ea.tracking.id=I23FEA001